Učiteľ ako čitateľský vzor – nálepky pre vás

Čitateľské prieskumy jednoznačne ukazujú, že s pribúdajúcim vekom deti strácajú vo svojom okolí ľudí, ktorí čítajú – a hlavne čítajú radi. Zároveň dnes už vieme, že mať okolo seba pozitívne čitateľské vzory v dospelých ľuďoch je jednou z kľúčových podmienok toho, aby sa z nášho žiaka stal skúsený čitateľ.

Čo s tým môžete urobiť? Ukázať im, že aj vás čítanie baví. Veď aj vy ste čítajúci dospelý! Stiahnite si ilustráciu, na ktorú napíšete, čo aktuálne čítate. Ráta sa všetko: historická romanca, kniha esejí, detektívka, kuchárska kniha. Ilustráciu si môžete zalaminovať a nalepiť napríklad na dvere kabinetu. Zaručujeme vám, že odozva vás príjemne prekvapí – nielen tá od žiakov, ale i vašich kolegov. Rozprúdiť diskusiu o čítaní je vždy vítané (a motivovať ďalších učiteľov byť čitateľskými vzormi tiež).

Kliknutím na obrázok vyššie si ilustráciu stiahnete k sebe do počíta, alebo priamo vytlačíte na formát A4. Môžete ju tlačiť priamo na samolepiace (print) etikety vo formáte A4, ktoré sa dajú kúpiť online alebo v papiernictvách. Alebo obrázok iba zaveste vo vašej triede na nástenku a vtedy vám postačí obyčajný kancelársky papier.


autorka príspevku: Monika Freml, Krajina čitateľov