Ako podporiť začínajúceho čitateľa?

Začínajúci čitateľ nie je prváčik, ktorý sa s celým konceptom čítania iba zoznamuje. Takéto dieťa už bez problémov dokáže čítať slová aj celé vety. Nebojí sa vziať do ruky knihu na samostatné čítanie, zároveň si však ešte netrúfne na tie s plnotextovými stranami. Môže ísť o druháka či tretiaka. Rovnako to ale môže byť aj piatak či šiestak, ktorému sa nedarí čítať zložitejšie texty plynulo alebo s radosťou.

Keďže sa už dostávame do kategórie, kedy deti strácajú okolo seba čitateľské vzory v dospelých ľuďoch (stretáva sa s nimi len 66% z nich) a tak trochu aj vnútornú motiváciu (napríklad pre zažitú nudu v školskom systéme), učiteľ sa dostáva do pozície, v ktorej jeho podpora môže byť pre ďalšiu čitateľskú budúcnosť dieťaťa úplne rozhodujúca. Polovica z týchto detí tiež hlási, že nedokáže nájsť knihu, ktorá by ich zaujala. Doma sa v tomto období začína vytrácať spoločné čítanie, pretože sa rodičia domnievajú, že si už dieťa má čítať samo. Kým to v jednom prípade môže byť naozaj pravda, v inom to môže byť zárodok odradeného čitateľa.

Ako sa toto všetko dá zachrániť? Pohodlne sa usaďte, poradí vám naša Viki Marcinová:

5 tipov na zábavné a záhadné knihy pre začínajúcich čitateľov

Fabian Lenk: Marco Polo a tajný spolok – príbeh z mysterióznej historickej série Detektívi v čase, ktorý naplní potrebu dieťaťa prahnúceho po pátraniach a záhadách.

Liz Pichon: Tom Gates: Môj geniálny svet – extrémne zábavná kniha o školákovi Tomovi Gatesovi s kopou výhovoriek, ktorá sa číta veľmi ľahko vďaka vhodne sádzanému textu a množstvu ilustrácií.

Andy Griffiths: Megadom na strome – ktoré dieťa by si neželalo mať dom na strome, čo má 13 poschodí, bowlingovú dráhu, priesvitný bazén, tajné laboratórium, herňu a stroj na penové cukríky?

David Walliams: Obluda z ľadu – humorne napísaný príbeh o dievčatku z viktoriánskeho Londýna, ktoré žije na ulici a stretne úplne ozajstného nefalšovaného mamuta.

Nicola Davies: Bobky, lajná a iné hovienka – môže existovať sofistikovaná kniha o hovienkach? Môže. Zábavná kniha plná informácií prírodopisných faktov. (S témou, ktorú deti fakt ocenia.)


autorka článku: Monika Freml, Krajina čitateľov