Musím si vyberať knihy len z vami odporúčaného zoznamu?

Odpoveď: Áno, 20 kníh pre vašu triednu knižnicu si skutočne musíte vybrať len z tejto ponuky. Vybrali sme také knihy, s ktorými máme skúsenosti nielen my, ale odporúčajú ich dokonca aj deti samotné. Sme presvedčení, že budú zaujímavé práve pre tie deti, ktorým sú určené podľa ich čitateľského veku. Knihy sú atraktívne, moderné a patria medzi kvalitné detské knihy. Na ostatné knihy z ponuky Martinusu sa zľava nevzťahuje.

„Zoznam odporúčaných kníh či úroveň čitateľov na vašej stránke mi veľmi pomohol a uľahčil prácu, lebo sama som nemala prehľad o tom, čo práve letí. Nedržala som sa ho striktne, skákala som hore dole, lebo mám v triede rôzne úrovne čitateľov. A podarilo sa mi to dobre nakombinovať, takže som spokojná a deti tiež.“

Anna

učiteľka, ZŠ s MŠ Žiar nad Hronom

Prečo len 20 kníh?

Odpoveď: Tento počet má niekoľko výhod. V prvom rade ide o výber kníh. Dvadsať titulov ponúka takpovediac rozhodovacie optimum. Zároveň viete v tomto počte získať rozmanitý výber žánrov aj čitateľských úrovní. Každé dieťa si tak bude vedieť vybrať tú správnu knihu pre seba. Ďalšou výhodou je finančná nenáročnosť. Zatiaľ čo dopĺňanie školskej knižnice je nákladná záležitosť, vystaviť do políc 20 kníh (za cenu desiatich) je oveľa jednoduchšie a má aj väčší dosah na malých čitateľov. Takáto polica s knihami v triede ani nezaberá miesto, čo je rozhodne tiež výhodou.

„Je super, že sa dá vyberať z užšieho zoznamu. Na trhu je veľa kníh a nie je jednoduché sa v nich orientovať. Mne ten výber veľmi pomohol.“

Zuzana

učiteľka, ZŠ Zemplínska Teplica

Mohla by som dať do objednávky viac kusov z jedného titulu? Aby sa v triede o knihu nebili.

Odpoveď: Nie, do svojho výberu navoľte prosím 20 rôznych kníh z našej ponuky. Uvedomujeme si, že niektoré tituly sú medzi deťmi obľúbené a žiadané. Snažíme sa však umožniť vám čo najširší výber, aby ste mohli pokryť záujmy všetkých detí v triede. Ak triednu knižnicu práve zakladáte, vôbec vám neodporúčame obmedziť sa len na populárne série. Určite sa časom nevyhnete rozširovaniu toho, čo deti baví. Na začiatok je však rozhodne lepšie ponúknuť im širší záber.

„Deťom sa veľmi páčia komiksy. No hoci máme v knižnici napr. Denník malého Minecrafťáka, viac ich baví Štefánik. Keď to vidím, hovorím si wow! – čítanie ich naozaj vychováva.“

Michaela

učiteľka, ZŠ Sereď

Objednávku mám hotovú, ale nedostala som zľavu. Čo teraz?

Odpoveď: Unikátny zľavový kód vám zašleme, keď sa zaregistrujete do programu Naša trieda číta. Ak ste kód dostali a uviedli v poznámke ku objednávke, je všetko v poriadku. Objednávku skontrolujeme a až následne uplatníme zľavu. Suma na predfaktúre bude už zľavnená.

Objednávku mám hotovú, aj zľavu ste mi uplatnili. Stále však čakám na predfaktúru, už je to dlho. Je niekde chyba?

Odpoveď: Pravdepodobne čakáme na doskladnenie niektorých titulov. Aktuálny stav objednávky si môžete kedykoľvek overiť vo svojom účte na Martinus.sk, zároveň tam nájdete aj predfaktúru, v prípade, že už bola vystavená, a môžete si ju stiahnuť. Informáciu o predfaktúre zasielame v momente, keď sú všetky tituly vo vašej objednávke pripravené. Je tiež možné, že táto informácia zablúdila do Spamu..

Pomoc, zabudla som do poznámky uviesť zľavový kód!

Odpoveď: : Rýchlo nám napíšte. Bez tohto kódu vašu objednávku nebudeme vedieť spracovať a uplatniť vám zľavu. Prosím, napíšte nám na adresu: nasatriedacita@krajinacitatelov.sk

„Z nepozornosti som zabudla uviesť kód, ale hneď som poslala mail, že som sa pomýlila a všetko sme vyriešili.“

Zuzana

učiteľka, ZŠ Nitra

Môžem objednať knihy aj do ďalších tried na našej škole?

Odpoveď: Veľmi sa tešíme, že sa vám tento nápad páči a ďakujeme, že myslíte aj na ostatné deti. Program Naša trieda číta je však nastavený na jeden balíček pre jedného učiteľa. Zároveň by sme pomocou triednych knižníc chceli nabádať aj učiteľov k čítaniu pred deťmi a s deťmi – aby boli svojim deťom vzorom. Čítanie predsa nie je doménou len u slovenčinárov. Radi by sme deťom ukázali, že aj učiteľka dejepisu či telocvikár si veľmi radi čítajú len tak, pre vlastné potešenie. Budeme veľmi radi, ak poviete o výhodách tohto programu aj svojim kolegyniam či kolegom (ideálne ich nasmerujte na stránku www.nasatriedacita.sk). Rozhodnutie, či sa zapoja a objednajú knihy pre svoju triedu, prosím, nechajte už na nich.

Je tento program vhodný aj pre materské školy?

Odpoveď: Áno. Pre najmenších čitateľov sme pripravili skvelý výber kníh v kategóriach škôlkar, predškolák a nováčik v čítaní. Dáta ukazujú, že čím skôr si začnete s deťmi čítať, tým väčšia bude ich slovná zásoba.

Učím na strednej škole a rada by som aj u nás založila triednu knižnicu. Uvádzate však, že projekt je otvorený len pre základné školy. Aké mám možnosti?

Odpoveď: Do tohto programu sme vybrali tituly špeciálne pre vek 3 – 14 rokov. Stredné školy teda nezapájame z čisto praktického hľadiska. Ak chcete podporiť čítanie aj u týchto mládežníkov, my vám veľmi fandíme a rozhodne vás podporíme. Pokojne sa zaregistrujte a dodatočne sa nám ozvite aj mailom: nasatriedacita@krajinacitatelov.sk. Knižky pre Vašich študentov vyskladáme spolu.

Dostala som mail s odkazom na dotazník. Nie som si však celkom istá, či sa do projektu chcem zapojiť. (Ešte nemám schválené výdavky.) Znamená vyplnenie dotazníka záväznú prihlášku?

Odpoveď: Nie. Dotazník je len informáciou pre nás, že máte o program Naša trieda číta záujem. Jeho vyplnenie vás k ničomu nezaväzuje. Môžete sa kedykoľvek slobodne rozhodnúť či a kedy knihy nakúpite. Záväzná je až samotná objednávka kníh spolu s uvedeným kódom, ktorý vám zašleme mailom.