Čo viete urobiť predtým, ako pošlete deti na prázdniny

Onedlho tu máme leto a s ním aj prázdninový útlm. Kým spolu s deťmi odídete zo škôl na prázdniny, doprajte si chvíľku a poďte sa pozrieť, ako ich viete motivovať, aby v lete nestrácali hlavu (pretože návraty prázdnych hlávok po prázdninách rozhodne nie sú výmysel). Možno viete, možno nie – ak počas leta dieťa prečíta 4 až 6 kníh, nepríde o jazykové a čitateľské zručnosti, ktoré by sa inak počas leta stratili. A to je ozaj dôležité!

Čo teda robiť, aby deti neprestávali čítať a knižky boli pre nich potešením aj v lete? Máme pre vás niekoľko užitočných tipov:

1. Povedzte deťom o Prečítanom lete

Aj v tomto roku sme pripravili pre deti, rodičov a učiteľov projekt Prečítané leto, v ktorom nájdete veľa knižných tipov na letné čítanie. Do špeciálneho Spomienkovníka si môžete počas leta zaznamenávať krásne zážitky – a dokonca aj zastaviť čas! Odporúčame ich porozdávať deťom priamo v triede. Môžete si tak byť istí, že na leto budú odchádzať s kvalitným výberom dobrého čítania a zábavy. Ak brožúrky nemáte objednané, môžete o ne požiadať alebo si ich vyzdvihnúť zadarmo v kníhkupectvách Martinus.

2. Rozdajte knihy z triednej knižnice

V triednej knižnici máte minimálne 20 titulov, ktoré by chceli byť čítané. Nechať ich počas prázdnin zapadať prachom v zavretej škole by bola ohromná škoda. Rozdajte deťom knihy z triednych knižníc, ktoré nečítali a chceli by, ale pokojne i také, čo už prečítali a rady by s ich príbehom strávili o niečo dlhší čas. Ak sa deti medzi sebou dobre poznajú, môžu si ich počas prázdnin vymeniť.

3. Navštívte pred prázdninami miestne knižnice

Zoberte deti pred prázdninami do knižníc, kde si každý môže vybrať z množstva kníh podľa vlastného vkusu. Nenúťte však žiakov zobrať si niečo nasilu – možno sa len rozhliadnu, zistia, že sa tam budú diať krásne veci počas Prečítaného leta a samy sa vrátia. Veľmi pravdepodobne budú tiež mnohé deti nasledovať spolužiakov, ktorí si knihu zoberú bez váhania.

4. Povedzte rodičom, čo sa deje s hlávkami počas leta

Ustáť prácu a deti dva mesiace doma nie je žiadna sranda, to všetci dobre vieme. Rodičia tak majú kopec povinností a čítanie nemusí byť pre nich prioritou. Aj preto je dobré povedať im, že s letom prichádza prázdninový útlm a s ním veru aj skutočné straty v mentálnych zručnostiach. Posmeľte ich, že s deťmi nemusia čítať iba doma. Navrhnite im, nech ku každému výletu pribalia knižku sebe i deťom.

5. Buďte čítajúcim vzorom

To znamená, že nehovoríme len o rodičoch. Pamätajte, že najviac sa deti učia od dospelých – všetkých dôležitých dospelých vo svojom okolí. Porozprávajte im, čo sa chystáte čítať, aké knižky ste si na leto pripravili na nočný stolík a aké si beriete so sebou na výlety. Hovorte im o knihách, ktoré ste ako malí obľubovali v horúcich dňoch a tiež o tých, ktoré ste čítali, keď silno pršalo. Rozprávajte o všetkom, čo s knihami zažívate alebo sa chystáte zažiť.

6. Zozbierajte si čitateľské zážitky

Povzbuďte deti, aby si zbierali čitateľské zážitky. Môžu si fotiť knižky, ktoré prečítali alebo sa s nimi odfotiť na miestach, ktoré počas prázdnin navštívili. Alebo vytvoriť prázdninový čitateľský klub. Kto rád kreslí a píše, možno mu dobre padne špeciálny zošit, kde si uschová všetky čitateľské dobrodružstvá. Pekne po svojom, bez akýchkoľvek zadaní. Po prázdninách si môžete všetky fotografie, napísané texty, obľúbené vety z kníh, kreslené obrázky príbehov či príbehy rozprávané zazdieľať medzi sebou v triede. (Pst, vy tiež!)

7. Čítajte pre radosť

Leto je leto a predovšetkým oddych a zábava. Knihy by preto nemali byť povinnosť, ale radosť, ktorá sa nehodnotí a ani sa v nej nesúťaží. Pamätajte, že dospeláci sú najmä sprievodcami čítajúcich detí. Knihy im preto odporúčajte ako priateľom. Na mieru, ale bez nútených očakávaní. Ak by ste si nevedeli poradiť, siahajte po našom Spomienkovníku, kde nájdete knihy pre začínajúcich, odradených aj rozčítaných čitateľov. Bude vám slúžiť ešte dlho po prázdninách, to nám môžete veriť.

Krásne leto a ďakujeme za kopu krásnej práce počas školského roka!


autorka: Zuzana BránickáKrajina čitateľov