Od knihy k podcastu (alebo Ako na čítanie v 21. storočí)

Keď nám v emailovej schránke pristál tip na podcast Život s knihou od detí zo ZŠ s MŠ Oščadnica, zaliala nás úprimná radosť. Zapojiť deti do objavovania kníh s ohľadom na súčasný svet si vyžaduje kus odvahy, no výsledok sa – podľa všetkého – naozaj vypláca. O tom, prečo projekt vznikol, ako sa deti aktívne zapájajú a čo si z neho môžu odniesť ďalšie triedy a učitelia, vám porozpráva pani učiteľka Martina Vojtušová:

V súčasnosti čelia knihy obrovskej konkurencii. Počítačové hry majú zaujímavý dej, streamovacie služby ponúkajú nekonečné množstvo filmov a sociálne siete nás pozývajú sledovať životy iných ľudí online. Ako teda žiakom ukázať, že čítanie nemusí byť záležitosťou minulého storočia?

Dnešné deti sú zvyknuté na influencerov, ktorí ich presviedčajú o užitočnosti všetkého možného. Prečo by ich influencer nemohol presvedčiť o užitočnosti čítania? V spolupráci s Komenského inštitútom sme na tejto úvahe postavili nový školský projekt. Knižných influencerov sme začali hľadať medzi dospelákmi aj medzi deťmi. Vznikli tak dve línie projektu: program Pozri, kto číta! a školský podcast Život s knihou.

Pozri, kto číta! predstavuje deťom čítajúce osobnosti. Motivačné workshopy v našej škole zrealizovali Dominik Klimek (majster sveta v street workout), Juliana Belková (kysucká poetka) či Ľubica Bôtošová (expertka na prípravu moderátorov a redaktorov).

Podcast Život s knihou nahrávajú samotní žiaci ZŠ s MŠ Oščadnica – vymysleli názov, navrhli logo, absolvovali moderátorský konkurz a mediálne tréningy a, samozrejme, čítali knihy. Je pre nás dôležité, aby deti v podcaste hovorili o knihách, ktoré sa zapáčili im samým – bez ohľadu na to, čo si myslia rodičia alebo učitelia. Takto sa stávajú skutočnými knižnými influencermi, ktorým spolužiaci dajú šancu. Príbehy si deti vyberajú v školskej knižnici, ktorú vďaka podpore Rady rodičov každý rok rozširujeme o približne štyridsať nových kníh – ich zoznam opäť vytvárajú žiaci sami. Takto sú v škole práve tie knihy, ktoré deti bavia. Menej nadšeným čitateľom ich predstaví školský podcast. Ak sa nechajú presvedčiť, nemusia merať dlhú cestu. Knižku majú okamžite na dosah v školskej alebo triednej knižnici. 

Pri nahrávaní prvého dielu podcastu nám pomohli profesionáli z rádia Aetter, ktoré pracuje pri FMK UCM v Trnave. Deti sa porozprávali o knižke Rodičovňa. Druhý diel sa nahrával už priamo v škole. Nebojte sa nechať kreatívnu prácu na deti, budete prekvapení, čo všetko dokážu. Vstupné náklady nie sú veľké – potrebujete mikrofón, notebook a počítačový program na úpravu zvuku (viaceré sú voľne dostupné na internete). So strihom vám pravdepodobne opäť pomôžu žiaci, skúste sa ich opýtať. Pre samotné nahrávanie si vyberte čo najmenšiu miestnosť – čím viac nábytku, tým lepšie. Okolie mikrofónu je vhodné obklopiť kartónmi, na ktoré nalepíte obyčajné obaly z vajíčok. Zvuk sa bude pekne lámať a poslucháčov nevyruší ozvena. Tu nájdete celú príručku o tom, ako sa do pustiť do tvorby takéhoto podcastu.

Poďte si vypočuť výsledok našej práce:


autorka: Martina Vojtušová, úvod & editorka: Monika Freml (Krajina čitateľov)

foto: Martin Palkovič, FMK UCM v Trnave