Milica Antálková: Nevzdávajte sa

Milica Antálková je učiteľkou a absolventkou IRPU (Individuálny rozvojový program učiteľa) Leaf, ktorá má s vedením detí k čítaniu už bohaté skúsenosti. Svoje začiatky dnes označuje za váhavé, no možno presne o takých potrebujete práve teraz čítať. Práve v nich možno spoznáte vlastnú skúsenosť, že prechádzať cez škrupule školského systému je niekedy náročné, ale nie nemožné. Pretože veľké zmeny sú výsledkom súhry drobných zmien na mnohých miestach. Nevzdávajte sa.

Triednu knižnicu som si vybudovala minulý rok vo svojej triede (vtedy piatakov). Trvalo celý rok, kým sa mi podarilo presvedčiť zriaďovateľa, že potrebujem práve také poličky a nestačí mať knihy v triede niekde len tak. V mojej triede knižnička naplno žije a každý týždeň (rôzne dni) pridávam, vymieňam a ponúkam rozličné knižky. Mnohé vlastné, niektoré školské alebo aj požičané z mestskej knižnice. Deti si knižky všímajú, čítajú a tí, čo by inak knihu „nestretli“, si ich minimálne prelistujú.

Verím, že sa triedna knižnica u nás v škole rozšíri do väčšiny tried. Tento rok máme poličky do každej triedy hotové už od septembra – no predsa z deviatich tried sú namontované len v štyroch. Preto som sa sama rozhodla urobiť malý workshop pre kolegov v čase pracovnej porady. Využila som materiál z Letnej školy (Ako pomôcť deťom, aby…) a knihy, ktoré už mám. Sama mám skúsenosť, že deti polička s knihami skutočne pritiahne. Pomôcť by mali aj nové, moderné knihy. Nemôžu však ostať odkázané na aktivitu alebo záujem dospelého, ktorý deťom ich čítanie umožní alebo neumožní.

V mojej triede učia aj triedne učiteľky z iných tried. Možno ich práve životaschopnosť mojej triednej knižnice a záujem detí presvedčí a namotivuje k vlastnej živej triednej knižnici.

Ďakujem za možnosť byť súčasťou touto programu.
Ďakujem za podporu čítania.

Podeľte sa s nami o vašu skúsenosť

Radi by ste sa podelili o príbeh vašej triednej knižnice? Napíšte nám na nasatriedacita@krajinacitatelov.sk, ako police s knihami pomohli rozčítať vašu triedu. Veľmi radi vašej skúsenosti prenecháme priestor medzi našimi článkami a tipmi.


autorka: Milica Antálková (SZŠ Gorkého, Skalica), úvod & editorka: Monika Freml (Krajina čitateľov)