5 tipov na záchranu odradeného čitateľa

Odradený čitateľ je dieťa, ktoré nerado siaha po knihe. Nemusí byť vôbec lenivé či ľahostajné, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. S najväčšou pravdepodobnosťou má len s čítaním nedobrú skúsenosť. Niekedy za to môže zlý výber knihy, inokedy vlastné problémy s čítaním (napríklad poruchy ako dyslexia). Dobrá správa je, že takýto čitateľ nemusí ostať odradeným navždy. S trochou našej pomoci existuje cesta späť – alebo ted skôr vpred. Ako na to?

  1. Buďte čitateľským vzorom – od dvanástich rokov vyššie sa s čítajúcim dospelým vo svojom okolí stretáva iba polovica detí. To je veľmi málo. Nemusíte byť slovenčinárka alebo slovenčinár na to, aby ste deťom ukázali, že čítanie pre radosť skutočne existuje.

  2. Vyhraďte deťom priestor na samostatné čítanie – aj 10 či 15 minút tichého čítania (na akejkoľvek hodine, v akomkoľvek čase) zvyšuje pravdepodobnosť pozitívnej väzby ku knihám. Povzbuďte ich vo výbere vlastných kníh, ktoré ich budú naozaj baviť.

  3. Predčítajte nahlas – vo všeobecnosti je rozšírený názor, že keď sa deti naučia čítať, mali by si čítať výlučne samy. Toto však vôbec nie je pravda. Žiadne dieťa nie je príliš staré na to, aby mu niekto predčítal nahlas (a opäť sme pri tých čítajúcich dospelých). Ak chcete podsunúť deťom dobré príbehy, ktoré v nich prebudia nadšenie pre knihy, čítajte im ich v rámci vyučovania sami.

  4. Doprajte im zážitok – aký veľký zážitok môžu mať deti s knihami, ak o nich iba počúvajú alebo z povinnosti rozoberajú ich formu či jazyk? Vieme to urobiť inak? Priame pozitívne zážitky a nevšedné aktivity s knihami sú cesta, ako sa prihovárať čitateľom, ktorí knihám tak úplne neveria.

  5. Majte knihy poruke – tento príbeh už poznáte, však? Triedne knižnice a útulné čitateľské kútiky pomáhajú deťom mať knihy vždy dostupné a pripravené na otvorenie.

Všetko toto a ešte o kúštik viac nájdete v tomto našom videu, smelo si ho pustite hneď teraz alebo odložte na neskôr:


Ak chcete podporiť odradeného čitateľa, siahnuť môžete napríklad aj po týchto knihách:

Shaun Tan: Cikáda – málotextová kniha s famóznymi ilustráciami a mrazivým príbehom. Pre každého, kto sa niekedy cítil prehliadaný alebo nedocenený. (Skrátka – pre každého.)

Noelle Stevenson: Nimona – dobrodružný fantasy komiks o tvaromeničke Nimone. Kniha plná dobrého humoru a rozhodne nie len na jedno prečítanie.

Chip Heath, Dan Heath: Nápad za milión – poznáte tínedžera, čo špekuluje o nápadoch, na ktorých by sa dalo dobre zarobiť? Môžete mu nenápadne podsunúť návod, ako na to.


autorka: Monika Freml, Krajina čitateľov