Zapojte deti do organizácie triednej knižnice

Máte v triede svoju poličku s výberom kníh? Všetky sú vystavené pekne obálkou dopredu, aby už na prvý pohľad lákali deti k čítaniu, lenže záujem detí po prvotnom nadšení tak trochu ochladol… Nuž, po nejakom čase sa aj tá najzaujímavejšia výstavka opozerá. Ako knihy a vôbec celú triednu knižnicu spraviť znova atraktívnou? Prinášame vám zopár tipov, ako obnoviť poličky s knihami spolu s deťmi.

Malí knihovníci – kurátori

Veľmi sa nám páči nápad Marianny Jančurovej zo ZŠ Hroncova, Košice. Marianna a jej štvrtáci majú v triede veľmi bohatú triednu knižnicu. Vystavených je vždy len niekoľko kníh, zvyšné sú klasicky založené v polici. Každý týždeň má však jedno dieťa za úlohu vybrať niekoľko kníh podľa vlastného vkusu a uváženia. Tie potom vystaví na určenú policu. Môžu to byť knihy, ktoré má takýto knihovník-týždenník rád, alebo sa mu z nejakého dôvodu páčia a chcel by si ich prečítať.

“Zistila som, že deti si nevedia vyhľadávať knihy pre seba a toto je jeden zo spôsobov, ako ich to naučiť. Nestačí, aby tam knihy boli už jednoducho pripravené. Chcem, aby ich vyberali, skúmali, otvárali a listovali nimi, ukladali a zakladali naspäť.”

Vybrať desať kníh môže byť ťažké. Ale náročné je aj pekne ich uložiť do políc. Usporiadať ich podľa názvov, autorov, tém, či dokonca farby? Všetky možnosti majú svoje klady aj zápory. Ak už v triede máte 30 – 40 kníh, viete ich pohodlne rozdeliť podľa každého kritéria. Skúste si jednotlivé varianty spolu s deťmi a zhodnoťte, ktorá vám vyhovuje najviac.

List knižných prianí

Ak plánujete obnovu knižného fondu triednej knižnice, môžete do procesu zapojiť priamo decká v triede. Napíšte si zoznam kníh, ktoré by si deti chceli prečítať. Netreba ich vždy kupovať. Možno zistíte, že niekto už knihu má doma a vie ju na pár týždňov požičať do triedy. Alebo si zoznam zoberte na výlet do miestnej knižnice.  

Čitatelia – recenzenti

V kníhkupectvách sa môžete stretnúť s kartičkami pripnutými ku knihám, na ktorých sú napísané osobné odporúčania od kníhkupcov. V množstve kníh práve tieto najviac vyniknú a upútajú pozornosť. Takýto spôsob prezentovania kníh výborne funguje aj v školských triedach.
Malé knižné odporúčacie štítky si tiež môžete vopred pripraviť. Potom stačí napísať niekoľko viet, prečo sa mladému čitateľovi alebo čitateľke kniha páčila. Štítok môžete pripevniť priamo na knihu. Určite to pomôže spolužiakom rozhodnúť sa, ktorú knihu si vybrať.

Z odporúčaní môžete urobiť kľudne celú výstavu. Tak ako to robí so svojimi žiakmi Stanka Opátová zo ZŠ Nižná. Na papiere decká napíšu alebo nakreslia, ako sa im kniha páčila. Občas stačí slovo, dve, prípadne pár viet.


autorka: Alžbeta Uríková, Krajina čitateľov