Vzrušujúce začiatky: prváčikovia a čítanie

Kto je prváčik?

Rodičia v prváčikovi vidia dieťa, ktoré sa má zaradiť do “ozajstného” sveta, v ktorom sa už navždy viac učíme ako hráme. Vnímajú, že sa možno trochu teší a trochu bojí a v hlave kalkulujú, či mu pôjde lepšie matematika alebo písmenká. Tŕpnu, či sa zaradí a či bude šťastné. Vtedy sa občas stane, že zabudnú na ten najdôležitejší fakt, ktorý dobrý učiteľ dokáže hravo obrátiť na vzájomný rast.

Prváčik je úžasná, motivovaná a tvárna osobnosť s vetrom v plachtách.

Platí to aj pre čítanie? Jednoznačne. Deti v tomto veku ešte stále okolo seba vidia ľudí, ktorí čítajú pre radosť. Polovica z týchto detí si číta každý jeden deň. V ich životoch ešte vždy figuruje predčítanie ako spoločne strávený čas s rodičmi. Na čo sa teda zamerať, aby sme im tento svieži vietor z plachiet nevzali, ale naopak ich ešte viac motivovali? A aký príklad si môžeme vziať zo zahraničných škôl? Nahliadnite do nášho prváčikovského videa, v ktorom sa toto všetko dozviete:

3 tipy na dobré knihy pre prváčikov

Petr Horáček: Marta a Jonatán – jednoduchá (ale nie hlúpa!) kniha o dvoch dážďovkách z kategórie picture books (obrázkových kníh), ktorá rozpráva príbeh o odvekej pravde, že kde je vôľa, tam je cesta. A že láska má mnoho podôb.

Anita Ganeri: Farebný svet zvieratobrázková encyklopédia, ktorá vzdeláva zábavnou formou. Hýri všetkými farbami dúhy a opiera sa o reálne fotografie zvierat.

Mária Lazárová: Ema a ružová veľryba – výborný príbeh o priateľstve dievčatka Emy a Lily, malej ružovej veľryby, vhodný na predčítanie doma alebo v škole. Nechýba mu krásne posolstvo ani príjemná dávka napätia.


autorka článku: Monika Freml, Krajina čitateľov