Ako vytvoriť prostredie, ktoré budú deti milovať

Triedne knižnice nie sú metodika. Triedne knižnice sú prostredie. Prostredie, v ktorom má miesto nielen slovenčinár, ale aj fyzikár či nemčinár. V ktorom sa mieša sci-fi, cestopisy aj komiks. Triedne knižnice sú o troch minútach, ktoré si ukradnete cez prestávku, aby ste si povedali, ako ste prebdeli noc s piatym Harrym Potterom. To sa však neudeje, ak to prostredie nebude príjemné, neformálne a bezpečné. Dobrá správa je, že takýto priestor sa dá vytvoriť celkom jednoducho. Ešte lepšia správa je, že do celého procesu môžete zapájať aj svojich žiakov.

1. Nájdite si v triede tichý kútik

Možno jeden z rohov v zadnej časti triedy, ktorý sa rozhodnete venovať triednej knižnici. Ako základ nepotrebujete nič veľkolepé, postačí koberček, zopár vankúšov a knihy v košíku. Úžasne funkčný tiež môže byť jednoduchý záves na oddelenie od sveta. Ak sa doň niekto schová, bude platiť, že chce mať od ostatných na chvíľu pokoj. Nech tam však určite platí zákaz mobilov. Mnohé triedy, ktoré už s takýmto priestorom majú skúsenosť, nadšene hlásia výrazne menej hluku a pohybu počas prestávok.

2. Knihy vystavte ako obrazy

Obálky kníh sú tou najkrajšou výzdobou akéhokoľvek priestoru. Okrem toho, že vyzerajú dobre, ilustrácie na titulných stránkach vedia motivovať aj tie deti, ktoré ešte čítať nevedia alebo s čítaním bojujú. V tomto vám hravo pomôžu otvorené police (odporúčame napríklad policu Mosslanda z IKEA). Nezabudnite ich však umiestniť tak, aby na ne deti dočiahli bez pomoci dospelého.

3. Pravidlá deťom neurčujte, diskutujte o nich

Ak vytvoríte krásny čitateľský kútik, ale zároveň deti zavalíte kopou podmienok, ako ho smú a nesmú používať, šanca, že do neho budú vstupovať s radosťou, sa znižuje. Keď si ale pravidlá premyslíte spoločne s nimi, budú cítiť, že tento priestor patrí každému jednému z nich a majú právo o ňom rozhodovať. Ponorte sa spolu do diskusie, ako sa knihy budú požičiavať a ako sa o ne budete starať. (Môžete si napríklad zriadiť knižnú nemocnicu: škatuľu s nožnicami a lepiacou páskou pre nečakané nehody.)

Zo všetkého najviac najmä nezabudnite, že kľúčové pravidlo je pôžitok. O nič iné nám vlastne ani nejde.


autorka článku: Viki Marcinová, Krajina čitateľov